program                                                                          
                                                     locations                                                                        
                                                     organizátori a podpora                                                           
                                                     press                                                                            
                                                     english                                                                          

 

29-0317hPolus City Center, BAotvorenie výstavy
Iréne Tétaz (ch/fr): Medzi dvoma kvapkami vody nespoznáš svojho brata
 
 organizátor
Michaela Sečanská, kurátorka
 
viac info
www.irenetetaz.com
 
podpora: Pro Helvetia, 4MA.MEDIA

"Tu ne reconnaîtrais pas ton frére entre deux gouttes d'eau"

Trvanie výstavy: 29. 3. - 8. 4. 2004

Iréne Tétaz (1963) je švajčiarska výtvarníčka žijúca v Paríži. V rámci festivalu Multiplace sa predstavuje svojou video-prácou nazvanou "Medzi dvoma kvapkami vody nespoznáš svojho brata" z roku 2003.
V januári 2003 si Iréne Tétaz prenajala nový ateliér na konci ulice la Goutte d'Or v Paríži. Táto štvrť ju na prvý pohľad upútala svojím kozmopolitným charakterom, previazanosťou a krížením kultúr, rás, náboženstiev ako aj generácií. Tá neobyčajná čulosť, ruch , energia, pohyb, pulzujúci život tu a teraz, všetko tak odlišné od jej švajčiarskeho (uhladeného a sterilného) a rovnako aj nášho slovenského (letargického a skôr melancholického) prostredia. Vzniknuté video je záznamom tohto diania na ulici, akýmsi video-denníkom ulice. Pozostáva z dvanástich krátkych, niekoľkominútových častí - záznamov jednotlivých dní. Boli nasnímané z okna ateliéru na princípe skrytej, pozorovacej kamery, preto deti hrajúce sa na ihrisku, mužov a ženy náhliacich sa nevedno kam, vidíme cez konáre stromov alebo cez architektonický detail oplotenia či zábradlia a podobne. Zábery sú pomerne rozostrené, vzájomne sa prelínajú, prípadne opakujú. Zvukovú zložku videa tvorí nejasný záznam pouličného ruchu splývajúci s kratučkým 10 sekundovým úryvkom z hudby umelca Scannera, ktorého hudobnú tvorbu Iréne Tétaz vo svojom ateliéri často počúva. Zvukový záznam svojím charakterom kopíruje rytmus plynúcich obrazov vizuálnej časti.
Video je prezentované vo verejnom priestore nákupného centra, ktoré zvyčajne býva vybavené niekoľkými pozorovacími kamerami. Preto projekcia, bežiaca na štyroch monitoroch v interiéri nákupného centra môže byť na prvý pohľad ťažšie rozpoznateľná. Zneisťuje vnímavého diváka otázkami, či sa to odohráva skutočne tu a či tam uvidí aj sám seba. Kto a kde sú tí ľudia?

Poďakovanie:
Polus City Center, Bratislava

V prípade záujmu o ďalšie informácie kontaktujte prosím kurátorku výstavy.
Michaela Sečanská, email: mychellle@hotmail.com, tel: 0904 460 459